Emirdağ'da Desteklenecek Ürünler Belli Oldu

Haberler / Ekonomi

Emirdağ'da Desteklenecek Ürünler Belli Oldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen "Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamında Emirdağ'da havza bazında desteklenecek ürünler belirlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bitkisel üretim faaliyetlerinin planlanması, toprakların boşa ekilmemesi, üretilen ürünlerin elde kalmaması ve arz talep dengesizliğinin yaşanmaması için hayata geçirilecek bu modelle belirlenen Emirdağ tarım havzasının ürün listeleri, Resmi Gazete'de yayınlandı.

Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkede arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi, sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkilerinden oluşan 21 ürün bazında değerlendirme yapıldı.

Bu sezonda uygulamasına geçilecek bu model kapsamında desteklenecek ürünlerin dağılım listelerinin kooperatiflere, birliklere, odalara ve üreticilere duyurulmasıyla ilgili, il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

Emirdağ'da Arpa, Aspir, Buğday, Mısır (Dane), Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf ve Patates ürünlerine destek verilecek.

  • Okunma: 2249

Yorumlar (0)Yorum Yap