Haydi Gurbetçi Çocuklar Okula!

Haberler / Eğitim

Haydi Gurbetçi Çocuklar Okula!

Başbakanlık Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında, Başbakanlıktan iki uzman ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünden bir temsilci İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet CARFİ’yi ziyaret etti. Yurt dışında ikamet edip yazın Türkiye’ye gelen Türk vatandaşlarının çocuklarına yönelik Türkçe eğitim verilmesi ve Türk kültürünün yaşatılabilmesi için YTB ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile ortak “Memleket Okul Programı’’ düzenleneceğini , ilçemizin bu uygulamada pilot bölge seçildiğini belirttiler.

Gurbetçi çocuklarının kültürel ve manevi değerlerini tanıma ve yaşama ortamlarına imkan sağlanması öngörülen çalışmayla çocukların aldıkları eğitimi içselleştirerek yurt dışına gittiklerinde öz değerlerini yaşatmaları ve “fikir-gönül elçisi” olmaları hedeflenen kurslar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde konularında uzman öğretmenlerimizin gözetiminde gerçekleştirilecektir.

Memleket Okulu Programı yurt dışında yaşayan 6-9 ve 10-14 yaşları arasındaki çocuk ve gençlere yönelik düzenlenecektir. Program iki haftalık süreler halinde ;e farklı dönemde gerçekleştirilecek ve her çocuk bir dönem programa katılabilecektir.

Uygulanacak program üç dönem olarak gerçekleşecek , haftanın dört günü Halk Eğitim Merkezlerinde derslik ve atölyelerde ,bir günü ise gezi organizasyonu şeklinde gerçekleşecektir. Program süresince öğrencilerimize öğle yemeği ikram edilecektir. Programa başvurular http://basvuru.ytb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

Emirdağ İlçe Müdürlüğü olarak yurt dışında ikamet edip yaşları 6-9 ve 10-14 arasında olan tüm öğrencilerimizi programa katılmaya davet ediyoruz.

  • Okunma: 1603

Yorumlar (0)Yorum Yap