İmplant Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köşe Yazıları / Ağız ve Diş Sağlığı

İmplant Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hisar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, son yıllarda önemli diş operasyonlarından birisi olan implant hakkında merak edilenleri paylaştı. Diş Hekimi Kemal Göktaş, implant yaptıracaklara uyarı da bulunarak İlk olarak hekim seçiminin önemli olduğunu ifade etti ve "İmplantı yapacak kişinin konusunda bilgili, becerili ve daha öncesinde birçok vakasının olması lazım bu yüzden implant yaptırmaya karar verdiğinizde çok dikkatlice araştırıp doğru diş hekimini bulmanız gerekmektedir" dedi.

DİŞ İMPLANTI NEDİR ?
İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. İmplant doğal dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatiftir. İmplantlar kemiğe tutunduktan (osseointegrasyon) sonra üzerlerine bir veya birden fazla diş, köprü veya hareketli protezler yapılmaktadır.

NİÇİN DİŞ İMPLANTLARI ?
Öncelikle implantlar kemik kaybını önler. Normalde bir dişiniz çekildiğinde çekilen bölgedeki kemik dokularında erimeler olur. Bu istemediğimiz ama olağan bir erimedir. Şayet diş çekildikten hemen sonra o bölgeye implant uygulanırsa, bu kemik kaybı oluşmaz. Kemik kaybı olmadığı için dişeti çekilmesi de görülmez ve estetik olarak çok daha mükemmel sonuçlar verir. Çekim bölgesindeki kemiğin miktarını koruyan implanttan başka herhangi bir seçenek yoktur.

İmplantın en büyük avantajlarından biri de çekilen dişe komşu olan dişlerde hiçbir işlem yapılmamasıdır. Normalde size sabit bir köprü yapılırken, boşluğa komşu iki dişinizin de kesilmesi gerekir. İmplantlar sadece çekim boşluklarına yapılır ve yan iki dişe hiç dokunulmaz.

Özellikle arka azı dişleriniz çekilmişse ya da başka bir deyişle arka bölgede hiç dişiniz kalmamışsa, köprü yapılamayacağı için, klasik olarak tek tedavi seçeneği, sizin takıp çıkarabileceğiniz hareketli bir protezdir ve bu protezleri kullanabilmek daha zordur. Bu durumda implantlar bizlere mükemmel bir tedavi seçeneği sunarlar. Arka bölgelere uygulayacağımız implant vidaları ile tamamen sabit yani takıp çıkarılmayan sisteme kavuşabilirsiniz.

İmplantlar size en doğal görünümde dişler kazandırır. Çiğneme sırasında kendi doğal dişiniz izlenimini verir. Gülümsemeniz doğal ve ışıl ışıl olur, özgüveniniz yerine gelir.

HERKESE İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ ?
İmplantlar belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması ön görülen bölgede, çene kemiğinin, bu implantı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması duruma göre tercih edilmeyebilir.

İMPLANT OPERASYONU SIRASINDA ACI HİSSEDİLİR Mİ ?
İmplant operasyonu sırasında ağız içine yapılacak lokal anestezi sayesinde hasta ağrı ya da acı hissetmemektedir. Operasyon sonrasında hissedilebilecek ağrı ise, günlük hayatta kullanılan herhangi bir ağrı kesici ile geçebilmektedir.

İMPLANTLARIN YERLEŞTİRİLMESİ NE KADAR SÜRER ?
İmplant operasyonunun süresi ağız içine yerleştirilecek, implant sayısına göre değişmekle birlikte, bir implantın yerleştirilme süresi yaklaşık 15-20 dakikadır.

İMPLANTI KİM UYGULAR ?
İmplant uygulaması alanında uzman çene cerrahlarımız tarafından yapılmaktadır.

İMPLANTLARIN ÖMRÜ NE KADARDIR ?
Bu konuda en önemli belirleyici faktör hastanın ağız bakımına verdiği önemdir. Ağız bakımı iyi olan kişilerde implantların ağızda 30 yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Gereken bakımlar yapıldığı takdirde implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.

OPERASYONDAN NE KADAR SÜRE SONRA SOSYAL HAYATA DÖNÜLÜR ?
İmplant operasyonundan hemen sonra normal hayatınıza dönebilir, 1 ya da 2 gün sonra da işe gidebilirsiniz.

Kaynak: Özel Hisar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Adres: Karaman mahallesi Alparslan Türkeş Bulvarı No:14/B -Askerlik şubesi karşısı- Afyonkarahisar Tel: 0272 214 12 13

Fotoğraflar

  • Güncelleme: 12.02.2018 00:33
  • Okunma: 2931

Yorumlar (0)Yorum Yap