Şubat Ayı Portresi: Prof.Dr. Mustafa Erdik

Ayın Portresi / Ayın Portresi

Şubat Ayı Portresi: Prof.Dr. Mustafa Erdik

www.emirdag.gen.tr Şubat Ayı portresi Prof.Dr.Mustafa Erdik

Türkiye'nin en ünlü deprem profesörlerinden olan Kandilli Rasathanesi eski müdürü Prof.Dr.Mustafa Erdik, aslen Emirdağ'a bağlı Davulga Kasabasındandır. Hacıkadirler sülalesinden olan Mustafa Erdik'in babası da ünlü bir brim adamı olan Prof.Dr.Enis Erdik'tir.

Mustafa Erdik 1970 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun olduktan sonra 1972 ve 1975 yıllarında ABD Rice Üniversitesi’nde master ve doktora çalışmalarını tamamladı.

ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Müdürlüğü, UNESCO Alp-Himalaya Bölgesi Depremselliği Projesi Yöneticiliği, United States Geological Survey kurumunda misafir araştırmacılık, Birleşmiş Milletler Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği Direktörlüğü, Uluslararası Afet zararlarının Azaltılması Onyılı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Princeton Üniversitesi'nde misafir öğretim üyeliği yaptı.

300’ü aşkın teknik makale ve 6 adet kitap yazdı. Almış olduğu ödüller arasında TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü, NATO Zirvesi Bilim Ödülü ve Birleşmiş Milletler Afetlerin Önlenmesi Ödülü bulunmaktadır.

Fotoğraflar

  • Okunma: 5828

Yorumlar (1)Yorum Yap

  • Tahir Okutan

    Bütün zor şartlara rağmen çalışarak, gayret göstererek dünya çapında başarılar kazanmış ve ülkemize hizmet eden hemşehrilerimizle gurur duyuyoruz. Allah sağlık sıhhat versin başarılarının devamını diliyorum.