Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köşe Yazıları / Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hisar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, teknoloji ile Ortodontik tedavilere ilginin oldukça arttığını belirtti. Ortodonti’nin dişlerdeki çapraşıklığı, alt ve üst çene dişlerinin birbirleri ile olan hatalı ilişkisini ve yüz iskeleti bozukluklarını düzeltmeyi amaçlayan, diş hekimliğinin bir dalı olduğunu anımsatan Hisar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nden Diş Hekimi Muammer Şişik, “Ortodonti aynı zamanda bu problemleri tedavi ederek ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Çapraşık dişler estetik olarak kötü görünürler. Çok önde veya geride konumlanmış dişler yüz görüntümüzü olumsuz etkilerler. Eğri dişler temizleme güçlüğü sebebiyle diş taşı oluşumu ve diş çürümeleri açısından risk oluşturur. Ayrıca kapanış bozuklukları bazı bireylerde ileri yaşlarda çene ekleminde problemlere sebep olabilmektedir” diye konuştu.

Diş Teli -ortodontri- ile ilgili merak edilenlerş Şişik şu şekilde paylaştı;

Ağız,diş ve çene sağlığı açısından ortodontik tedavi(diş teli tedavisi); çene bozuklukları,diş çapraşıklık ve eğrilikleri,diş ayrılıkları ve konum bozuklukları nedeniyle uygulanır.Yani genel olarak diş teli tedavisinin uygulama sebebi kişilerin çene ve diş yapılarıdır. Bu durumların tümü ileride kişiye büyük sorunlar yaratabilir. Bu nedenle geç olmadan ortodonti tedavi uygulanmalıdır. Ortodontik tedavi sonucunda kişilerde bulunan problemler elimine edilir ve sağlıklı bir ağız-diş-çene yapısı oluşur. Aynı zamanda estetik bir görünüm ve güzel bir gülüş ortaya çıkmaktadır.

Ortodontik tedavi kişileri birtakım ameliyatlardan kurtarmaktadır. Aynı zamanda ortodontik tedavi sonrasında yiyecekler düzgün şekilde çiğnenir. Yani doğru bir çiğneme yapısı oluşur. Bu durum sindirim sisteminin de doğru çalışmasını sağlar. Çene kapanış hareketleri düzene girer. Eğer uyumsuz çene kapanışı olan kişiler tedavi görmez ise çene ekleminde bulunan artiküler disk erimeleri meydana gelebilmektedir.

Diş telleri aynı zamanda kişinin kelimeleri doğru telaffuz etmesini sağlar. Çapraşıklıkların olduğu dişlerde genellikle diş eti iltihaplanması ve diş eti kanaması meydana gelir. Bu da çürük oluşumuna neden olur. Çapraşık dişlerin tedavi görmesi bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Diş teli tedavisi halk arasında söylendiği gibi sadece eğri dişlerin düzelmesini sağlamamaktadır. Tam anlamıyla diş sağlığı ve ağız sağlığını düzene sokarak korumaktadır.

Diş Telleri Takılırken Acı Duyulur Mu?
Bu konuda genellikle endişe duyulur fakat diş telleri takılırken kesinlikle acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Braketler ve ark telleri takılırken hastanın canı asla yanmamakta ve ağrı hissetmemektedir. Genellikle 30 - 45 dakika içinde diş teli takılmaktadır. Diş teli takıldıktan sonra en fazla 1 hafta hafif ağrı ve acı hissedilir. Bunun sebebi ise diş ve çevre yapıların braketlere ve ark tellerine alışma sürecidir.

Diş Telleri Nasıl Takılır?
İlk olarak ağıza ağızlık takılır. Bunun sebebi ağızın ve dudakların gerilmesini sağlamak ve dişlerin daha iyi görünüp işlemi daha kolay yapmaktır. Doktor açısından bu durum önemlidir. Kişi ağızı belli bir süre gergin ve açık duracağı için biraz rahatsızlık duyabilir fakat acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Daha sonra dişlere gerekli adeziv madde sürülüp, braketler tek tek yapıştırılıyor. Tüm braketler yerleştirildikten sonra ark telleri braketlerin arasından geçirilip işlem tamamlanıyor.

Tedavi İçin Diş Çekilmeli Mi?
Bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Her kişinin çene yapısı ve diş yapısı farklıdır. Bu nedenle her kişide farklı karar verilmelidir. Bazı kişilerin çene yapısından tüm dişlere yer bulunmamaktadır. Bu durumda diş çekimi yapılır fakat bazı kişilerde ise dişler ve çene yapısı uygundur. Bu tip durumlarda diş çekimi yapılmamaktadır. Genel olarak bu duruma ortodontist karar vermektedir.

Diş Telleri Çürüklere Neden Olur Mu?
Genel olarak diş tellerinin çürüklere yol açtığı doğru değildir. Bu durum hastanın ağız ve diş bakımına önem verip vermemesiyle ilişkilidir. Diş teli tedavisi görmeyen kişilerde de yaşanan bakteri ve yiyecek birikimi diş çürüğüne neden olmaktadır. Bu durum diş teli tedavisi gören kişilerde daha fazla yaşanır çünkü diş tei ve braketlere bakteriler çıkıntılı özelliklerinden dolayı daha fazla yapışır. Eğer hasta diş bakımına ve diş teli bakımına özen gösterir ise çürük gibi durumlarla karşılaşmaz. Dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Fırçalamanın yanı sıra ağız gargarası ve diş ipi kullanarak diş hijyenine yardımcı olunmalıdır.

Ortodontik tedavi için yaş sınırı var mıdır ?
Genel inanış diş teli ileriki yaşlarda takılamaz yöndedir. Ancak her yaş grubuna diş teli takılabilir.

Randevulara Ne Sıklıkla Gidilir?
Randevuları doktor belirlemektedir. Genellikle 4 ya da 8 hafta arayla randevular gerçekleşmektedir. Bazı hastalarda ise daha sık muayene olmayı gereken durumlar var ise ortodontist buna karar verir. Aynı zamanda randevular hastaların ihtiyaçlarına göre de belirlenmektedir.

Teller Konuşmaya Engel Olur Mu?
Teller konuşmaya engel olmamaktadır. İlk takıldığı hafta alışma süresinde konuşmada bozukluk ve sıkıntı yaşanabilir fakat 1 hafta sonrasında kişiler normal konuşmalarına geri döner.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Tedavi süresi kişiden kişiye değişmektedir çünkü her hastanın sorunu ve ağız yapısı farklılık göstermektedir. Bu durum bazı hastalarda kısa süreler iken bazı hastalarda daha uzun süreyi kapsamaktadır. Genellikle diş teli tedavisi ortalama olarak 12 – 24 ay arasındadır fakat bazı hastalar da ise 24– 30 aya kadar çıkabilmektedir.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.”

Kaynak: Özel Hisar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Adres: Karaman mahallesi Alparslan Türkeş Bulvarı No:14/B -Askerlik şubesi karşısı- Afyonkarahisar Tel: 0272 214 12 13

Fotoğraflar

  • Okunma: 6460

Yorumlar (0)Yorum Yap